Nový projekt Erasmus Trojhlas v zelené: Umění, design a udržitelnost
V letech 2024-2026 bude na SUPŠ Helenín realizován projekt Trojhlas v zelené (Three voices in Green). Jedná se o projekt Erasmus+ KA220 - Partnerství pro spolupráci v odborném vzdělávání a přípravě. Našimi partnery jsou Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (Polsko), Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žilině (Slovensko) a firma Plastia Nové Veselí.
S našimi partnery v Polsku a na Slovensku jsme spolupracovali již na několika úspěšných projektech. Prvním z nich byl projekt Československá vzájemnost v uměleckých řemeslech (2017-2019), zaměřený na tradiční textilní techniky, tisk a fotografii. V letech 2019–2022 jsme realizovali projekt Trojhlas, zaměřený na sítotisk, speciální fotografické techniky a dřevořezbu. Trojhlas v zelené nyní posouvá předchozí uměleckou spolupráci dále a přidává rozměr udržitelnosti.
Projekt se zaměřuje na zelenou prioritu: na udržitelnost v umění a designu a firemních strategiích a má za cíl přizpůsobit výukové programy potřebám trhu práce. Dalším klíčovým cílem je seznámit studenty i veřejnost se širšími koncepty udržitelnosti.
Projekt je rozdělen do tří hlavních témat, kde každé zahrnuje online aktivity, studentské prezentace, přednášky, workshopy, exkurze a výstavy. První část projektu se zaměřuje na eko-art a udržitelné myšlení (s workshopem v Polsku), druhá část na 3D tisk a udržitelný design (s workshopem na Slovensku) a třetí část na virtuální realitu a design pro udržitelnost (s workshopem na naší škole).
V rámci projektu vznikají výukové materiály od CLIL pracovních listů po videotutoriály. Odkazem projektu bude také revize kurikul v oblasti udržitelného umění a designu. Díla vytvořená v projektu budou představena na výstavách ve všech třech zemích. Projekt bude představován na různých akcích a konferencích, například na konferenci VET fórum 2024, s tématem Cesta k environmentální udržitelnosti v mezinárodních projektech Erasmus+
Z obecných témat udržitelnosti se projektové aktivity zaměří na osobní plány udržitelnosti, materiálovou analýzu a životní cyklus produktů, recyklaci, cirkulární ekonomiku, sdílené ekonomiky a firemní ESG strategie.
Projektový web: https://www.tvig.eu/.
Celková částka financování projektu činí 120 000 EUR a projekt je financován Evropskou unií.
________________________________________
Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.
Více informací o programu Erasmus+: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/ a https://www.dzs.cz/program/erasmus.